NSW / Qld Cup 2014
The NSW Cup draw has been released. Below are Cronulla's matches:
Rd 1 Canterbury vs Cronulla Belmore Sports Ground Saturday 8th March 3:00pm
Rd 2 Wests Tigers vs Cronulla Leichhardt Oval Saturday 15th March 3:00pm
Rd 3 Cronulla vs Illawarra Remondis Stadium Saturday 22nd March 4:45pm (Triple Header with NYC and NRL)
Rd 4 Newcastle vs Cronulla Hunter Stadium Sunday 30th March 12:45pm (Triple Header with NYC and NRL)
Rd 5 Cronulla vs NZ Warriors Remondis Stadium Saturday 5th April 12:45pm Fox Sports
Rd 6 Manly vs Cronulla Brookvale Oval Sunday 13th April 12:45pm (Triple Header with NYC and NRL)
Rd 7 Cronulla vs Newtown Remondis Stadium Saturday 19th April 5:15pm (Triple Header with NYC and NRL)
Rd 8 Cronulla vs Penrith Remondis Stadium Saturday 26th April 12:45pm Fox Sports
Rd 8b Cronulla Bye
Rd 9 Cronulla vs Wentworthville Remondis Stadium Saturday 10th May 3:00pm
Rd 10 Cronulla vs Wests Tigers Remondis Stadium Saturday 17th May 3:15pm (Triple Header with NYC and NRL)
Rd 11 Wyong vs Cronulla Morry Breen Oval Sunday 25th May 3:00pm
Rd 12 Cronulla vs North Sydney Remondis Stadium Saturday 31st May 3:00pm
Rd 13 Illawarra vs Cronulla WIN Stadium Saturday 7th June 1.00pm Fox Sports
Rd 14 NZ Warriors vs Cronulla Mt Smart Stadium Saturday 14th June 3:00pm
Rd 15 Cronulla vs Manly Remondis Stadium Saturday 21st June 5:15pm (Triple Header with NYC and NRL)
Rd 16 Cronulla vs Canterbury Remondis Stadium Saturday 28th June 3:00pm
Rd 17 Newtown vs Cronulla Henson Park Saturday 5th July 3:00pm
Rd 18 Cronulla vs Mounties Remondis Stadium Saturday 12th July 3.00pm
Rd 19 Wentworthville vs Cronulla Ringrose Park Sunday 20th July 3:00pm
Rd 20 Penrith vs Cronulla Centrebet Stadium Saturday 26th July 12:45pm Fox Sports
Rd 21 Cronulla Bye
Rd 22 Cronulla vs Newcastle Remondis Stadium Saturday 9th August 3:00pm
Rd 23 Cronulla vs Wyong Remondis Stadium Saturday 16th August 3:00pm
Rd 24 North Sydney vs Cronulla North Sydney Oval Saturday 23rd August 3:00pm
Rd 25 Mounties vs Cronulla Aubrey Keech Reserve Saturday 30th August 3:00pm
So it looks like 4 matches in the first 20 rounds will be on Fox.
Rd 1 Canterbury vs Cronulla Belmore Sports Ground Saturday 8th March 3:00pm
Rd 2 Wests Tigers vs Cronulla Leichhardt Oval Saturday 15th March 3:00pm
Rd 3 Cronulla vs Illawarra Remondis Stadium Saturday 22nd March 4:45pm (Triple Header with NYC and NRL)
Rd 4 Newcastle vs Cronulla Hunter Stadium Sunday 30th March 12:45pm (Triple Header with NYC and NRL)
Rd 5 Cronulla vs NZ Warriors Remondis Stadium Saturday 5th April 12:45pm Fox Sports
Rd 6 Manly vs Cronulla Brookvale Oval Sunday 13th April 12:45pm (Triple Header with NYC and NRL)
Rd 7 Cronulla vs Newtown Remondis Stadium Saturday 19th April 5:15pm (Triple Header with NYC and NRL)
Rd 8 Cronulla vs Penrith Remondis Stadium Saturday 26th April 12:45pm Fox Sports
Rd 8b Cronulla Bye
Rd 9 Cronulla vs Wentworthville Remondis Stadium Saturday 10th May 3:00pm
Rd 10 Cronulla vs Wests Tigers Remondis Stadium Saturday 17th May 3:15pm (Triple Header with NYC and NRL)
Rd 11 Wyong vs Cronulla Morry Breen Oval Sunday 25th May 3:00pm
Rd 12 Cronulla vs North Sydney Remondis Stadium Saturday 31st May 3:00pm
Rd 13 Illawarra vs Cronulla WIN Stadium Saturday 7th June 1.00pm Fox Sports
Rd 14 NZ Warriors vs Cronulla Mt Smart Stadium Saturday 14th June 3:00pm
Rd 15 Cronulla vs Manly Remondis Stadium Saturday 21st June 5:15pm (Triple Header with NYC and NRL)
Rd 16 Cronulla vs Canterbury Remondis Stadium Saturday 28th June 3:00pm
Rd 17 Newtown vs Cronulla Henson Park Saturday 5th July 3:00pm
Rd 18 Cronulla vs Mounties Remondis Stadium Saturday 12th July 3.00pm
Rd 19 Wentworthville vs Cronulla Ringrose Park Sunday 20th July 3:00pm
Rd 20 Penrith vs Cronulla Centrebet Stadium Saturday 26th July 12:45pm Fox Sports
Rd 21 Cronulla Bye
Rd 22 Cronulla vs Newcastle Remondis Stadium Saturday 9th August 3:00pm
Rd 23 Cronulla vs Wyong Remondis Stadium Saturday 16th August 3:00pm
Rd 24 North Sydney vs Cronulla North Sydney Oval Saturday 23rd August 3:00pm
Rd 25 Mounties vs Cronulla Aubrey Keech Reserve Saturday 30th August 3:00pm
So it looks like 4 matches in the first 20 rounds will be on Fox.
Qld Cup draw was released yesterday, refer to link below. Although, it appears as if the time and dates are not confirmed and just the first TV game is confirmed.
http://nrl1admin.performaustralia.com.a ... source.pdf
http://nrl1admin.performaustralia.com.a ... source.pdf
-
- Tropical Cyclone
- Posts: 3090
- Joined: Mon Sep 19, 2005 11:34 am
I'd take it that Kurt Mann will be on the bench.
I'm not a big fan of letting some of our players play in the NSW Cup. Looks like Munster will be playing there this year and more than likely wont be playing fullback because the Sharks have Gardner there. Same thing happened with Hampton last year while he was there, he was on the bench a lot. I just think it doesn't help with development.
In first grade ?Michael :P wrote:I'd take it that Kurt Mann will be on the bench.
-
- Tropical Cyclone
- Posts: 3090
- Joined: Mon Sep 19, 2005 11:34 am
Sure.
Sounds like hes going ok at 9 and can cover 1,6,7 where we have some injury wories
Sounds like hes going ok at 9 and can cover 1,6,7 where we have some injury wories
And the scorers are Tautali 2, Kennar 2, Seve 2, Hunt 1, Newman 1. Walker 4 from 8. Thank you Fay Morris
So Richie got 2 and Hymal got 1 Cody Walker did the kicking...still don't know why Cody didn't kick in the raiders trial
So Richie got 2 and Hymal got 1 Cody Walker did the kicking...still don't know why Cody didn't kick in the raiders trial
Thanks Sallymay and Fay Morris.sallymay wrote:And the scorers are Tautali 2, Kennar 2, Seve 2, Hunt 1, Newman 1. Walker 4 from 8. Thank you Fay Morris
So Richie got 2 and Hymal got 1 Cody Walker did the kicking...still don't know why Cody didn't kick in the raiders trial
Sharks Team named
http://www.nswrl.com.au/news/2014/03/04 ... d_one.htmlSHARKS – 1. NATHAN GARDNER 2. NATHAN STAPLETON 3. RICKY LEUTELE 4. JACOB GAGAN 5. ERIC GROTHE JNR 6. KURT MANN 7. PENANI MANUMALEALII 8. TIM ROBINSON 9. MICHAEL LICHAA 10. DAYNE WESTON 11. JUNIOR MOORS 12. MICHAEL MORRIS 13. SCOTT SORENSEN 14. PAT POLITONI 15. JUNIOR ROQICA 16. DAVID FIFITA 17. SIONE MASIMA